Results

Limerick City 2016 Larkin Shield Triumph

Semi Finals

1: East Limerick defeated South Limerick
2: Limerick City defeated West Limerick

Final

Limerick City 2-01, East Limerick 0-03

St Nessan’s N.S. win 2016 Celtic Image Shield

Semi Finals

1: St Nessan’s NS 4-7: Scoil Iósaf, Newcastle West 5-2
2: Lisnagry NS 3-4 : Bruree NS 2-3

Final

St Nessan’s 2-3: Lisnagry NS 0-4

St. Mary’s BNS are County Football Champions

Semi Finals

1: St. Mary’s NS, Abbeyfeale 1-8 , Doon CBS 1-32: St Patrick’s NS, Bruree 0-6, Monaleen NS 1-2

Final

St. Mary’s NS, Abbeyfeale 2-3, St Patrick’s NS, Bruree 1-4

Sarsfield Cup Goes West

Semi Finals

1: West Limerick defeated East Limerick2: South Limerick defeated Limerick City

Final

West Limerick 3-4: South Limerick 1-5

South Limerick Results

Boys football

Roinn Winners Runners-up
A Bruree NS Scoil Mocheallóg
B Galbally NS Hospital NS
C Knocklong NS Knockainey NS
D Athlacca NS Manister NS
E Anglesboro NS Glenbrohane NS
F Bulgaden NS Lough Gur NS

Girls Football

Roinn Winners Runners-up
A Bruree NS Scoil Dean Cussen, Bruff
B Hospital NS Galbally NS
C Knocklong NS Knockainey NS
D Emly NS Athlacca NS
E Kilbehenny NS Anglesboro NS
G Bulgaden NS Lough Gur NS

Mini Sevens winners

Boys: Bruree NS
Girls: Herbertstown NS

West Limerick Football Finals

Boys Results

Div 1 Winners Abbeyfeale Boys N.S.
Runners Up Gaelscoil O Doghair NCW
Div 2 Winners Ahalin N.S.
Runners Up Shountrade N.S.
Div 3 Winners Mahoonagh N.S.
Runners Up Dromtrasna N.S.
Div 4 Winners Feenagh / Kilmeedy
Runners Up Kilcornan N.S.
Div 5 Winners Ballyguiltenane N.S.
Runners Up Kilfinny N.S.

Girls Results

Div 1 Winners Scoil Iosaf NCW
Runners Up Broadford N.S.
Div 2 Winners Ballingarry N.S.
Runners Up Monagea N.S.

St. Mary’s BNS, Abbeyfeale beat Gaelscoil O’Doghair 8-5 to 0-6 in the Division 1 boys final, in Mick Neville Park.

East Limerick Football Finals

Winners Runners up
13-a-side A boys : Doon CBS Lisnagry NS
13-a-side B boys: Roxborough NS Knockea NS
12-a-side girls: Lisnagry NS Knockea NS
11-a-side boys: Caherline NS Tineterriffe NS
9-a-side Girls: Ahane NS Tineterriffe NS
9-a-side boys: Oola NS Nicker NS
7-a-side girls A: Nicker NS Oola NS
7-a-side girls B: Garrydoolis NS Caherelly NS
7-a-side boys: Cloverfield NS Scoil Chaitríona, Cappamore
2- teacher schools Garrydoolis NS Bohermore NS

2016 City Football Finals

Spillane Cup (U 13 A)

Winners: Monaleen N.S. (after a replay)
Runners up: Ballybrown N.S.

U 13 B

Winners: Kildimo N.S.
Runners up: Gaelscoil Galadh an Treoigh

U 13 C

Winners: Gaelscoil an RaithínRunners up: CBS Sexton St.

U 11 A

Winners: Monaleen N.S.Runners up: Milford N.S.

Girls U 13 A

Winners: St Nessan’s N.S.Runners up: Milford N.S.

Girls U 13 B

Winners: Gaelscoil Chaladh an TreoighRunners up: Patrickswell N.S.

Girls Under 11 A

Winners: St. Nessan’s N.S.
Runners up: Milford N.S.


Technical Implemenation by adecsys